Kuidas hinnata valikaine kursust?

 

Edumus Schooli eesmärk on toetada õpilasi "selle õige" valdkonna leidmisel ja luua keskkond, et igaühe anded saaksid avastatud. Nii loome paremad eeldused noorte täisväärtuslikuks osalemiseks tuleviku ühiskonnas ja tööjõuturul.

Selleks peame soosima õpilaste katsetamise julgust, aitama neil uusi teemasid mõista ning juhuks, kui teemad õpilast kõnetavad, aidata neil leida enda huvide arendamiseks järgmisi kursuseid, praktika- või töövõimalusi.

Teisalt teame, et tagasisidestamine ja projektide planeerimine on Edumus Schooli õpetajatele aja- ja energiamahukas. Seepärast julgustame õpetajat kasutama aktiivõppemeetodeid, et õpilased saaksid õpitut jagada ja arutada kursuse teemasid veebitunnis ja koosolekuruumides (breakout rooms).

 
 
 

Kursuste hindamine

Edumus Schoolis on kursuste hindamine mitteeristav. See tähendab, et kursuse tulemus saab olla kas "arvestatud" või "mittearvestatud".

Kursuse läbimise (kursuse hindeks "arvestatud") eelduseks on kõikide enesekontrollitestide läbimine vähemalt 80% ulatuses ning kursuse vahe- ja lõpuprojekti sooritamine. Kõikides veebitundides osalemine ei ole küll kursuse läbimiseks kohustuslik, aga leiame, et tavapärast kursust ei ole võimalik läbida, kui õpilane osaleb vähem kui pooltes veebitundides.

Õpetaja võib pakutud kriteeriume oma kursuse jaoks muuta. Sel juhul ei tohiks unustada ka õpilasi teavitada, kui kriteeriumid muutuvad.

 
 
 

Enesekontrollitest(id)

Edumus Schoolis julgustame õpetajaid kasutama enesekontrolliteste, mis annavad õpilasele automaatset tagasisidet. Erinevalt kontrolltööst või kodusest ülesandest läbivad õpilased enesekontrollitesti omal käel ilma ajalise piiranguta. Soovitame kursusesse plaanida 3 kuni 5 enesekontrollitesti, mille pikkus võiks olla 10-15 küsimust (sõltuvalt teemast).

Kuigi enamik kursusel osalevaid õpilasi räägib kursuse töökeelt ka emakeelena, võiks esimene enesekontrolli test olla kursuses kasutatava sõnavara kohta. Nii aitame kõigil õpilastel valdkonnaspetsiifilise sõnavaraga tutvuda juba enne sisulise tööga alustamist. 

💭 Idee:

Looge kursusele ühine sõnastik (näiteks Google Docs dokument), kuhu nii õpetaja kui ka õpilased saavad kursuse jooksul lisada uusi valdkonnaspetsiifilisi sõnu ja termineid ning nende seletusi.

 
 
 

Vahe-ja lõpuprojekt

Kursuse peamisteks hinnatavateks töödeks võiksid olla vahe- ja lõpuprojekt, kus õpilased saavad kasutada kursusel omandatud teadmisi mõne praktilise ülesande näitel. Seejuures võivad vahe- ja lõpuprojekt olla nii kaks erinevat tööd kui ka üks suurem projekt kahes etapis.

Näiteks sotsiaalmeedia turunduse kursuse vaheprojektina peavad õppijad planeerima influencer-kampaania Instagramis mõnele tuntud Eesti brändile. Kursuse "Arhitektuur kui elukeskkond" lõpuprojekt on aga enda valitud hoone paberist ja papist makett, mille õppijad peavad erinevate nurkade alt üles pildistama. Iga projekti juures tasub õppijaid suunata analüüsima enda tööd ja progressi, aga ka andma tagasisidet üksteise tööle.

Kursuse edukaks läbimiseks peab nii vahe- kui ka lõpuprojekti lõpetama hea sooritusega. Head sooritust iseloomustab heal tasemel õpiväljundite saavutamine ning teadmiste ja oskuste eesmärgipärane kasutamine.

 

Ära pinguta üle

Püüdlike valdkonnaproffide ja õpetajatena peame ka ise õppima ennast hoidma. Selleks, et hindamine ja tagasisidestamine õpetajatelt liiga palju ajaressurssi ja energiat ei võtaks, palume kursuse planeerimisel lähtuda eelkõige Edumus Schooli hindamismaatriksist ning mitte lisada täiendavaid tagasisidestatavaid töid. Ühe valikkursusega ei peagi õpilased saama eksperdiks – valikkursuse eesmärk on anda neile baasteadmised ja oskused valdkonnast, et nad tulevikus oskaks õiget infot leida ning soovi korral oma huvisid arendada.

 

Kas sul on mõtteid või küsimusi?

Kui vajad abi, mõtleme kursuse väljatöötamisel Sinuga hea meelega kaasa. Kirjuta meile: school@edumus.org

Edumus | Veebikool noortele

Edumus pakub noortele praktilisi ja tulevikuks vajalikke veebikursuseid, mida annavad erialaspetsialistid. Veebikoolis on tänaseks õppinud juba rohkem kui 2000 noort ning valikus on üle 70 uuendusliku praktilise kursuse.

https://school.edumus.ee
Previous
Previous

Kuidas läbi viia interaktiivset veebitundi?

Next
Next

Kuidas õpetamist efektiivsemaks muuta?