Gümnasistid õppigu seda, mis huvitab

 

2022. aasta alguses käivitus pilootprojektina Eesti esimene distantsõppel põhinev valikainete kool gümnasistidele, mille eesmärk on aidata noortel üldhariduse käigus omandada teadmisi ja oskusi tuleviku tööjõuturul osalemiseks, kirjutab Edumus Schooli juht Ahti Noor.

Hariduse ülesanne on valmistada noort ette muutuvas keskkonnas hakkama saamiseks. Selleks on oluline keskenduda riiklikus õppekavas kirjeldatud üldpädevustele ning 21. sajandi oskustele. Tähtis pole mitte niivõrd konkreetne tööoskus, vaid üldisemad oskused, nagu suhtlemisoskus, kriitiline mõtlemine, ettevõtlikkus või emotsionaalne intelligentsus.

Edumus School soovib olla haridussüsteemi päästerõngas, et gümnasistid saaksid kooliüleste valikkursuste kaudu paindlikult õppida seda, mis neid päriselt huvitab, ning valikkursused ei sõltuks kooli vahetus läheduses olevatest õpetajatest, vabadest klassiruumidest või ühes koolis minimaalsest õpilaste huvist, mis on vajalik kursuse avamiseks.Mida varem saab õpilane avastada oma tõelise kutsumuse, seda pühendunumalt ta selle valdkonnaga tulevikus edasi tegeleb. Gümnaasiumis õpitav kursus aitaks tulevikus olla parem inimene, kodanik, töötaja või tööandja.

Hariduse ülesanne on valmistada noort ette muutuvas keskkonnas hakkama saamiseks. Selleks on oluline keskenduda riiklikus õppekavas kirjeldatud üldpädevustele ning 21. sajandi oskustele.

Pilootprojektina avasime kevadpoolaastal 15 valikkursust, millele registreerus 160 õpilast. Nii palju õpilasi on näiteks Lähte ühisgümnaasiumis või Kohtla-Järve gümnaasiumis. Sügispoolaastal pakume ligi 40 valikkursust, millest võtavad osa õpilased 107 koolist ehk 80 protsendist Eesti keskkoolidest – kokku üle 700 noore. Nad tunnevad puudust sellistest valikainetest, nagu jaapani keel, fotograafia, arhitektuur, kulinaaria, anatoomia ja füsioloogia, inseneeria, videotöötlus, looduses ellujäämine, disain, lennundus, viipekeel ja välisriigis elamine.

Me ei saagi loota, et kõik need spetsiifilised kursused jõuavad igasse Eestimaa nurka. Küll aga saame neid pakkuda distantsõppena. Meil on praegu 38 partnerkooli, kes on valikainete pakkumise sidunud Edumus Schooliga. Nii liigume maailmas esimesena personaalse õpitee pakkumiseni praktikas, kus ained pole mitte tunniplaanis ette antud, vaid tunniplaani koostab suuremas mahus õpilane ise vastavalt oma huvile.

Uueks aastaks otsime uusi spetsialistidest õpetajaid ja uuenduslike kursuste kokkupanijaid, et noortele veel rohkem väärtust pakkuda.

Hoolitseme selle eest, et noortele vajalikud valikkursused ei ole vaid väheste koolide rõõm. Muudame Eesti hariduse paindlikumaks.

 
Previous
Previous

Kuidas luua kursust?

Next
Next

Võimalus vürtsitada gümnaasiumiõpinguid