Eesti idufirma avab uue valikainete kooli Edumus School

Edumus Schooli avaürituse salvestus Kultuurikatlas. Foto: Jakob Meier

 

Originaalartikkel avaldatud Geenius DigiPROs 18. veebruaril 2022.

Eesti haridusidu Edumus, mis on peamiselt tuntud selle poolest, et viib koolidesse teatud alade spetsialiste, avas hoopis oma kooli. Sel poolaastal piloteerib Edumus oma platvormi Edumus School, mille vahendusel saavad õpilased õppida veel rohkem valikaineid ja seda sõltumata koolist. 


Edumuse asutaja Maria Rahamägi sõnul oli neil oma kooli avamise mõtted juba varem olnud, kuid alles nüüd sai see teoks. Nimelt sai neile selgeks, et Edumuse õpetajate kõige potentsiaalikam koht panustamiseks on valikained ja miks mitte laiendada seda ka neile õpilastele, kellel kool täna Edumusega koostööd ei tee.


Edumus Schooli kõrval jääb alles ka õpetajate suund ja Rahamägi sõnul täiendavad need kaks suunda üksteist suurepäraselt. Tänu sellele, et nad olid aastaid juba spetsialiste koolidesse viinud, usaldavad koolid ka Edumuse uusi ideid. “Kui me tulime välja Edumus Schooli mõttega, et võtame need samad ägedad õpetajad, kes neile juba meeldinud on ja viime nad lihtsalt distantsile ja võtame selle administratiivressursi enda kanda, siis nad olid väga kiiresti valmis selle ideega kaasa tulema,” selgitas ta. 


Rahamägi lisas, et täna ei ole paljud koolid valikainete pakkumises väga tugevad ja tihti annavad neid ained ühed ja samad õpetajad. Samamoodi ei väärtustata valikaineid nii palju kui võiks. “Ma näen, et kõigi nende valikainete roll peaks olema, et aidata õpilastel mõista lisaks ka põhiainete väärtust ning aidata ka arendada ja avastada oma huvisid, et õpilastel tekiks juba arusaam, kuidas nad saavad tulevikus ühiskonda panustada,” selgitas ta.

 

Mida Edumus School kujutab?

Edumus School pakub erinevaid valikaineid, mis on ajastatud koolipäevadele, kuid toimuvad peale kooli. Sel kevadel saavad õpilased valida 16 erineva valikainete vahel, kuid sügiseks on plaanitud juba 25 valikainet. Kursus toimub veebisilla vahendusel, kuid vähemalt 25% kursuse mahust on grupi või iseseisev töö, et kasvatada õpilastes seda iseseisvat õppimise harjumust.

 

Edumus Schooliga saavad liituda kõik õpilased olenemata koolist. Tõsi, suures osas toetavad koolid ka neid valikaineid ja tänu sellele saavad õpilased ka kooli poolt ette antud ainepunktid tehtud. Kui õpilast mingi teema huvitab, siis piisab vaid kohale tulemisest ja kui asi meeldib, saab ta kursusega liituda. “Tahame muuta haridust asünkroonseks ja päriselt õpilase keskseks,” lisas Rahamägi. 

 

Üks kursus maksab kõikidele õpilastele 40 eurot ja kui kool pole seda valmis maksma, siis tegemist on piisavalt taskukohase hinnaga, et ka õpilased saavad seda ise maksta. Kuigi üldjuhul maksvad koolid ise õpilaste eest, siis sellel piloot poolaastal on 60% õpilastest kursustel osalemas oma raha eest. 

 
 

Haridus efektiivsemaks

Kui Edumuse õpetajate suunaga ei saanud ettevõte õpetamist eriti efektiivsemaks teha, siis Edumus Schooliga on seis kergem. “Edmus Schooli lähenemise puhul saame hakata haridust efektiivsemaks muutma kahel viisil: iseõppimise osakaalu suurendamine ja rohkemate õpilaste kaasamine. Me paneme õpilased ise õppima ja võtta ühele kursusele rohkem õpilasi kui tavakoolis oleks see võimalik,” selgitas Rahamägi.


Täna on Edumus School tegemas koostööd mitmete koolidega, mis asuvad peamiselt Harjumaal. Näiteks on nende platvormiga juba liitunud Tabasalu Gümnaasium, Keila ja Kose Kool. Asutaja sõnul liituvadki esialgu need uuendusmeelsed ja kiiremad koolid, kes on uutele lahendustele avatud. “Samas me oleme seda turuharimist juba pikalt teinud, see valmisolek uusi asju katsetada on täiesti olemas,” naeris Rahamägi.

 

Tulevikuplaanid

Edumus tegi oma esimese rahastusringi eelmise aasta kevadel ja selle rahaga plaanisid nad esialgu õpetajate suunda rahvusvaheliselt laiendada, kuid üsna varsti sai selgeks, et tegemist on keerulisema asjaga, kui osati oodata. Nüüd on nad loonud uue platvormi, mis on Rahamägi sõnul tunduvalt skaleeritavam kui Edumuse õpetajate suund. 


Selleks et aidata Edumuse õpetajate suunda, on nad esitanud avalduse HTM-ile, et nemad paneks õla alla ja muuta lahenduse veelgi kättesaadavaks. Ka Edumus Schooli osas on nad HTM-ille mõne konkreetse teema osas taotlus esitatud, et viia ka digi- ja roheteemad koolidesse.


“Ma näen, et meil on Edumus Schooliga võimalus haridust päris palju edasi viia järgmisesse hariduse paradigmasse, kus õpilased saavad ise õppimist juhtida, neil on lai teemade valik ja miks mitte ka põhiainetes natuke suurem personaliseerimise võimalus,” rääkis Rahamägi.


Asutaja sõnul on nende sooviks, et aasta pärast on neil platvormil juba üle 50 erineva kursuse, mida läbivad sadu õpilasi. Samuti tahavad nad, et Edumus School on rahvusvahelistunud ja üle kogu maailma saavad õpilased läbida erinevaid valikaineid. “Nii nagu Kersti Kaljulaidil on üleilmakooli ambitsioon, tahame meie viia selle kaugemale, et kõik noored üle kogu maailma saaksid võimaluse osa saada Eesti gümnaasiumiharidusest,” lisas Rahamägi. 

Previous
Previous

Võimalus vürtsitada gümnaasiumiõpinguid

Next
Next

Eesti esimese valikainete kooli avas noorte rahatarkuse debatt ja Villemdrillem