Esimesed 3 tundi õpetajana

 

Edumuse asutaja MariaEdumuse asutaja Maria

Edumuse asutaja Maria

Nädala eest sain oma esimese kogemuse õpetajana. Olen senini teinud peamiselt kontoritööd ja omamata pedagoogilist haridust oli õpetajaamet minu jaoks väljakutse. Osalesin Edumuse 3-tunnise miniprogrammis -esimese tunni osalesin vaatlejana, teises aitasin õpetajal tundi läbi viia ning kolmanda tunni andsin iseseisvalt.

Mul avanes võimalus töötada koos vahvate noortega - muukeelsetest peredest seitsmendikud. Just see vanus pidi õpetamise mõttes olema kõige keerukam, sest hormoonid pidavat möllama ja keskendumine on raskem. Edumuse asutajana leian, et see oli aga ainuõige valik, et tulevikus ka teisi õpetajana kätt proovima julgustada.

Mäletan veel üsna hästi enda kooli-kogemust, kui tundus kõik nii iseenesest mõistetav. Nüüd tunnis vaatlejana istudes, kui pidin juba 48 tunni pärast iseseisvalt tundi andma, oli tunne hoopis teine. Mul pole kunagi 45 minuti jooksul nii palju küsimusi tekkinud ja nägin esimest korda kui nüansi- ja valikuterohke õpetamise töö on.

Edumuse programmi kokku pannes oleme arvestanud, et iga tunni ettevalmistamiseks kulub umbes teist sama palju. Tänapäevased õpikud ja muud materjalid aitavad ettevalmistuses oluliselt ning jätavad aega kasutusele võtta ja rakendada ka kaasaegsemaid meetodeid.

Olles kahe tunni jooksul jälginud, kuidas õpetaja tundi annab ja struktureerib, tundsin end iseseisvalt tundi andes üsna kindlalt. Õpilased oli selleks ajaks juba minuga tuttavad ja tunni alguses tõi üks neiudest mulle kommi. Olin ise rõõmsalt meelestatud ja põnevil, õpilased tegid harjutused tublisti kaasa ning jõudsime rohkem tehtud kui  arvasin. Tublimad olid tunni lõpuks ka plaanitud kodutöö lõpetanud.

Sain tunniga hästi hakkama. Seda kinnitas nii õpilaste tubli osavõtt kui ka tundi vaadelnud õpetaja professionaalne hinnang. Kuigi enamasti teist õpetajat tunnis vaatlemas ei ole, usun, et õpilaste töötempo ja emotsioonide põhjal võib ka iseenda tööle hinnangu anda.

Niisiis minu kogemus õpetajana seni on väga positiivne. Jah, aega-ajalt on tunnis jutustamist ja kõik ei haara kogu materjali lennult, aga minu silmis ei ole see midagi ületamatut. Samas tean, et tuleb päev, mil mõne õpilasega tekib konflikt. Konfliktid on inimlikud ja juhtuvad ka parimates koolides, nii et olen selleks valmis. Lisaks usun, et sellistel juhtudel on mind õpetajana toetamas nii kool kui ka Edumus, kust saan vajadusel ammutada mõtteid ja tehnikaid.

Eestis on puudu tuhandeid õpetajad. Selle tulemusena on täna klassid liiga suured, õpetajad ülekoormatud ja kõik õpilased ei saa seda vajalikku tähelepanu.

Mul on hea meel, et nüüd olen Tallinna Kunstigümnaasiumi 7. klassi inglise keele õpetaja. Mul on üks armas klass ja minu eesmärk on aidata neil olla selles aines nii ässad kui nad vähegi suudavad. Väikeses mahus haridusse panustamiseks ei pea olema hambuni pedagoogiliselt relvastatud, samas on iga õpetaja panus oluline. Igaks olukorraks ei peagi valmis olema. Kui õpetamiskoormus on väike, siis saab aega tundide vahepeal tegeleda eelmises tunnis tekkinud küsimustega.

Tean, et ma pole ainus, kellel on põhitöö kõrvalt aega ja südant võtta endale klassitäis õpilasi ning õpetada neile midagi huvitavat ja olulist. Selleks Edumuse lõimegi.

 

Previous
Previous

Miks tulla ühele klassile ühte ainet õpetama?

Next
Next

Milleks teha vabatahtlikku tööd?